Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

TuBULER MEME BELİRTİLERİ NELERDİR?

TuBULER MEME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tubuler meme nedir? Kadınların yüzde kaçında tubuler meme vardır?

Tubuler memede memenin şekli “tüp” şeklindedir yani memenin göğüs kafesine oturan taban kısmı dardır ve areolanın içine doğru büyür gland dokusu. Meme boyutu küçük de olabilir, bazen büyük de olabilir, çoğu zaman areola çapı da ortalamaya göre geniştir. İki meme arası açıktır, bu yatar pozisyonda daha belirginleşir. İki meme arasında boyut ve şekil farklılıkları tubuler memeli kişilerde daha sık görülür. Görülme sıklığı hakkında net bir çalışma yoksa da ortalama %5 olarak tahmin edilmektedir.

 

Tubuler memem olduğunu ne zaman anlarım?

Tubuler meme, ergenlik çağında memenin büyümesi sırasında farkedilir.

 

Tubuler meme için ne yapılabilir?

Meme dokusunun areolanın içine doğru olan fıtıklaşma görüntüsü, özellikle ergenlik çağındaki bir kız çocuğunu bazen psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Plastik cerrahiye başvuran tubuler meme hastalarının en büyük problemi, memelerindeki farklı görünümün onları psikolojik olarak çok etkilemesidir. Tubuler meme cerrahi ile düzeltilebilir.

 

Tubuler memesi olan bir kız çocuğu ne zaman ameliyat olabilir?

Meme dokusunun büyüme sürecini tamamlaması önemlidir. Büyüme sürecini tamamlamış bir kız çocuğu, 17-18 yaşından sonra ameliyat olabilir.

 

Tubuler meme cerrahisinde neler yapılır?

Tubuler meme deformitesinde ana hedef, memedeki “tüp” şeklindeki görünümü düzeltmek, areola çapını ve areoladaki fırıklaşmayı gidermektir. Bazı olgularda silikon protezlerden yararlanmak gerekir. Bazı olgularda yağ enjeksiyonundan faydalanılır, bazen her ikisi kombine edilir. Amaç, hemen her olguda , mevcut tüp görünümünü değiştirecek şekilde meme tabanını genişletmek , daha yuvarlak, dekolte kısmında da hacmi olan, memenin alt kadranı eskiye göre daha hacimli bir meme yaratmaktır. Bazen 2, nadiren 3 seans gerektirebilir.


 

Please publish modules in offcanvas position.