Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

MEME ASİMETRİSİ

MEME ASİMETRİSİ

Bazı kadınlarda meme asimetrisinin değişik formları beraber de görülebilir. Meme asimetrisini düzeltmek için meme büyütme, küçültme ve yeniden şekillendirme teknikleri kullanılır.

1-Memede asimetri neden olur?

Memede asimetri nedenleri arasında en sık görülen “tubuler meme” veya halk arasındaki adıyla “keçi memesi”, “tüp meme” dir. Tubuler (tüberöz) meme, memenin göğüs kafesine oturduğu bölgenin dar, meme altı oluğunun normalden yüksek yerleşimli, areolanın 4-5 cm'den daha geniş ve meme dokusunun areolanın içine fıtıklaşmış gibi görünmesidir. Memeler çoğunlukla hacim ve şekil açısından asimetriktir tubuler /tüberöz memede. Meme asimetrisinin başka bir nedeni “Poland Sendromu” dur. Poland sendromunda, tek taraflı olarak, meme, pektoral kas, meme başı ve areola hiç gelişmemiş olabilir, veya gelişiminin bir aşamasında duraklamıştır.  Bu sebeple göğüste şekil bozukluğu veya yetersiz gelişim olarak meme asimetrisi nedenlerindendir.  Bazen sadece meme, memeyi örten der ve pektoral kas haricinde aynı taraftan kolunda ve parmaklarında kısalık görülebilir. Göğüsteki asimetri ve  memedeki şekil bozukluğunun tedavisinde, meme asimetrisinin miktarına göre meme protezleri, çeşitli meme dikleştirme ve büyütme teknikleri ve yağ enjeksiyonu kullanılır. Hem tubuler meme hem de Poland Sendromu doğuştan olan bozukluklardır, ergenlikte meme büyümeye başladığında kendini belli eder.

 

2-Memede asimetri nedir?

Her kadının memesinde tıpkı yüzümüz ve her 2 elimizdeki kadar bir asimetri vardır. Ancak bu asimetri sütyen kullanımında “cup size” farkına yol açmaz. İşte göğüslerdeki asimetrik bozukluk cup size farkına yol açıyorsa veya memelerde şekil bozukluğu mevcutsa, hem meme asimetrisinin düzeltilmesi hem de şekil bozukluklarının giderilmesi mümkündür.

 

3-Birbirinden farklı memelerin yaratığı sıkıntılar nelerdir?

Birbirinden farklı memeler “asimetrik meme” olarak tanımlanır. Memelerde asimetrik bozukluk en sık olarak iç çamaşırı bulmada sıkıntı, sürekli dolgulu sütyen kullanma zorunluluğu olarak kendini belli eder. Ayrıca özel hayatta da özgüven eksikliğine neden olabilir.

 

4-Meme asimetrisi asimetrisi – memede asimetri normal bir durum mudur?

Memedeki asimetri eğer cup size farkı yatamıyorsa, doğal olarak kabul edilebilir. Ancak, memelerdeki asimetrik bozukluk, her 2 göğüs arasında cup size farkına yol açacak kadar ise, bu durumda meme asimetrisi nedenini araştırmak önemlidir. Tubuler meme (keçi memesi, tüp meme) veya Poland Sendromu gibi doğuştan olan meme gelişim bozuklukları araştırılabilir.

 

5-Meme asimetrisinde tedavi kararı nasıl verilir?

Meme asimetrisinin nedeni araştırıldıktan ve anatomik olarak memenin hangi bölgelerinde eksiklikler olduğu tespit edildikten sonra, sadece memeye değil, kişinin göğüs kafesi yapısına, memenin göğüs kafesi üzerinde oturduğu “footprint” e de bakılır. Amaç, hacim ve şekil olarak ideal bir meme elde etmektir. Meme başının yeri meme altı olduğunda veya çok az yukarıda olacak şekilde ayarlanır. Dr Çiğdem Ünal, meme asimetrisi olan kadınlarda yapılacak herhangi bir cerrahiyi en ince detayına kadar anlatır, meme asimetrisi gidermeye yönelik ihtiyaç duyulan tüm göğüs asimetrisi nedenleri,  memede asimetrik bozukluğu giderme yöntemleri ve memede şekil bozuklukluğu tedavisi ile ilgili bilgi verir. Hastasıyla bütün opsiyonları konuşur.

 

6-Meme asimetrisi nasıl tedavi edilir?

Memede asimetrik bozukluğu gidermek için ve ideal meme formunu elde etmek için bazen meme büyütme, bazen protezle meme dikleştirme, bazen de ek yöntemlerden yağ enjeksiyonu kullanılabilir. Hacim eksikliği olan meme asimetrilerinde, meme protezi kullanılabilir. Meme başı ve areolada sarkıklık varsa, protezle veya protezsiz meme dikleştirme yapılabilir. Ön koltuk altı hizasında, özellik Polan sendromu’nda görülebilen pektoral kas gelişmemesine bağlı eksiklikler, dekolte bölgesi ve meme- köprücük kemiği arası deri altı doku eksiklikleri yağ enjeksiyonu ile giderilir.

 

7-Memede Çöküntü Neden Olur?

Memede çöküntü, çoğunlukla emzirmelerden sonra meme dokusunda boşalma, pörsüme ve hacim kaybı olarak kendini belli eder. Memede şekil bozukluğu ve sarkmaya neden olabilir.  Silikon protezle meme büyütme dikleştirme, memedeki şekil bozukluğu veya hacim eksikliklerini gidermede kullanılan cerrahi yöntemlerdendir.

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

[email protected]

  Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.