Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME

Meme büyüklüğü ergenlikten itibaren görülebildiği gibi, kilo alınması durumunda da büyüyebilir.

Büyük memeler boyun, sırt ve omuz ağrısına neden olabilir.

Küçültme ameliyatı yaparken hedeflenen, hastanın vücuduyla uyumlu büyüklükte bir meme yaratmaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi görüşmede kişinin beklentilerini dinlemek önemlidir.

" Meme küçültme ameliyatında meme dokusundan ve fazla deriden bir miktar alınarak küçültülür, aynı anda meme başı yukarıya taşınır. "

1-Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı hasta memnuniyeti yüksek bir ameliyattır. Meme küçültme estetiği ameliyatında hedef, uygun meme küçültme tekniği kullanarak boyutları küçülmüş ve estetik olarak güzel görünen bir meme oluşturmaktır. Meme küçültme ameliyat izleri areola çevresinde, areolanın alt kısmından meme altı oluğuna doğru düz bir çizgi, meme çok büyükse meme altı oluğunda 5-6 cm lik bir iz olarak kalır. Meme küçültme operasyonundan sonra izler erken dönemde daha pembe, geç dönemde çoğu kişide belli belirsiz kalır.

 

2-Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz. Meme küçültme operasyonu mevcut meme dokusunu azalttığından, aslında potansiyel olarak kanser çıkarabilecek meme dokusu miktarını da azaltır.

 

3-Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşilir?

Meme küçültme estetiğinden sonra ortalama 1 hafta içinde kişiler masabaşı işine dönebilir. Daha ağır fiziksel aktivite gereken işler için 2-3 hafta beklemek uygun olabilir.

 

4-Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Göğüs küçültme operasyonu ağrılı bir ameliyat değildir. Bir meme büyütme ameliyatı gibi vücuda yabancı bir cisim konmadığından, ağırlık da hafiflediğinden, hastalar genelde hemen meme küçültme estetiği sonrası boyun ve sırt ağrılarında azalma hissederler.

 

5-Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Göğüs küçültme operasyonu öncesi meme küçültme tekniğine karar vermek önemlidir. İstanbul’da meme estetiği ve kanser sonrası meme onarımı alanında çalışan bir plastik cerrah olarak, Dr Çiğdem Ünal, her hastada, hastanın yaşına, doğum ve emzirme öyküsüne ve işine göre meme küçültme tekniğine karar verir. Memenin boyutuna ve kişinin hedeflerine ve hayat tarzına göre meme küçültme ameliyatı tekniğine hastaya alternatifler sunarak beraber karar vermek önemlidir. En ideal meme boyutu, kişinin vücuduna proporsiyonel olarak uygun olandır. Kalça ve omuz genişliğine göre, memede elde edilecek büyüklüğe karar verilir. 

 

6-Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Meme küçültme estetiği operasyonundan sonra ilk iki hafta ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir. İlk 2 hafta, 3-4 günde bir Dr Çiğdem Ünal kontrole çağırır hastayı. Dr Çiğdem Ünal, meme küçültme ameliyatına özel bir sütyeni ameliyattan sonra kullanmak üzere temin eder ve ilk 3 hafta bu sütyen kullanılır. Birinci ay, 3,6. ay ve 1. senede ve takip eden senelerde senelik kontrollerde meme küçültme ameliyatı yaptıran kişiler kontrollere gelir. Meme küçültme operasyonu sonrasında erken dönem yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra mamografi ve ultrason çekilebilir.

 

7-Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Göğüs her kadın için kadınlığı ve cinselliği temsil eden bir organdır. Meme küçültme estetiği ameliyatının diğer ameliyatlarda olan riskler gibi, kendine özgü riskleri de vardır. Enfeksiyon, dikişlerde açılma, yara izlerinin belirgin kalması sadece meme küçültme operasyonu sonrası değil, her ameliyattan sonra görülebilir. Meme küçültme ameliyatına özel risklerden en önemlisi ve tabii en az görüleni meme başı areolada dolaşım bozukluğudur. Sigara kullanan kişilerde bu risk çok belirgin olarak yüksektir. Bu nedenle plastik cerrahlar meme küçültme estetiğinden 3 hafta-1 ay önce sigaranın bırakılmasını isterler. 

 

8-Büyük göğüsler neden sarkar?

Memelerin diri ve dik görünümünü meme derisiyle pektoral kasın üzerini örten zarın arasındaki ligamanların gerginliği belirler. Memeler büyükse, bu ligamanlar gevşer ve sarkar.Sarkan memelere meme küçültme estetiği ile müdahale edilir.

 

9-Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırmalıdır?

Meme küçültme estetiğinin en sık nedeni; vücut ölçülerine göre memesi büyük olan, boyun, sırt, omuz ağrısı yaşayan, sütyen ve gömlek gibi kıyafet bulmakta zorlanan kadınlar yaptırmayı tercih eder.

 

10-Meme küçültme operasyonu fiyatı neye göre belirlenir?

Meme küçültme estetiğinin fiyatı çoğunlukla meme küçültme operasyonunun süresine ve kullanılacak tekniğe bağlıdır.

 

11-Meme ucunda duyu kaybı veya değişikliği olur mu?

Çoğunlukla kayıp olmaz ama bir farklılık olur.Özellikle ilk aylarda daha belirgindir, zaman geçtikçe hissiyat bir miktar geri döner.Çok büyük memelerde (gigantomasti) meme başını küçültme esnasında yukarı alırken his kaybını engellemeden yapmak mümkün olmayabilir. Bu konuda öncesinde hastaya mutlaka bilgi verilmelidir

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

[email protected]

  Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.