Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME

Meme büyüklüğü ergenlikten itibaren görülebildiği gibi, kilo alınması durumunda da görülebilir.

Meme küçültme ameliyatı yaparken hedeflenen, hastanın vücuduyla uyumlu büyüklükte memeler yaratmaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi görüşmede her kadının beklentisini dinlemek önemlidir.

"Meme küçültme ameliyat tekniğindeki gelişmeler ışığında, her kadının göğsü kendi vücuduna uygun boyutlarda küçülebilir ve dikleşebilir."

Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırmalıdır?

Meme küçültme estetiğini en çok tercih eden hastalar; vücut ölçülerine göre memesi büyük olan, boyun, sırt, omuz ağrısı yaşayan, sütyen ve gömlek gibi kıyafet bulmakta zorlanan kadınlardır. Çoğu meme küçültme talebiyle eğelen hastanın göğsü ergenlik çağında erken ve hızlı büyümüştür. Buna “juvenil hipertrofi” de denir. Meme küçültme ameliyatı sonrası hedef, hem estetik olarak daha güzel bir meme yaratmak, hem de fonksiyonel olarak büyük memenin verdiği rahatsızlıklardan kişiyi kurtarmaktır.

Meme küçültme ameliyatı için bir hazırlık süreci var mıdır?

Göğsü büyük olan bazı kişilerin fazla kilosu da olabilir. Eğer 5-6kg’dan fazla kilo verme hedefi varsa bir kadının bunu ameliyat planlamasından önce yapması daha uygun olur.

Tüm estetik ameliyatlar için geçerli olan kan sulandırıcı bazı ilaç maddelerin kesilmesi önerilir.

Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Aspirin vb kan sulandırıcılar (başlayan hekime danışılarak kesilmelidir)
  • Ginko bloba
  • Yeşil çay
  • Omega 3
  • Vitaminler

Sigara içilmesine meme küçültme ameliyatından 4 hafta önce son verilmelidir.

Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz. Meme küçültme operasyonu mevcut meme dokusunu azalttığından, aslında potansiyel olarak kanser çıkarabilecek meme dokusu miktarını da azaltır.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı hasta memnuniyeti yüksek bir ameliyattır. Meme küçültme estetiği ameliyatında hedef, uygun meme küçültme tekniği kullanarak boyutları küçülmüş ve estetik olarak güzel görünen bir meme oluşturmaktır. Meme küçültme ameliyat izleri;

  • Areola çevresinde,
  • Areola çevresinde ve areolanın alt kısmından meme altı oluğuna doğru düz bir çizgi
  • Meme çok büyükse, areola çevresinde, areolanın alt kısmından meme altı oluğuna doğru düz bir çizgi meme altı oluğunda 5-6 cm lik bir iz olarak kalır.

Meme küçültme operasyonundan sonra tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi izler erken dönemde pembe, geç dönemde çoğu kişide belli belirsiz kalır.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşilir?

Meme küçültme estetiğinden sonra ortalama 4-5 gün sonra hafta içinde kişiler masabaşı işine dönebilir. Daha ağır fiziksel aktivite gereken işler için 2-3 hafta beklemek uygun olabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok ağrı olur mu?

Göğüs küçültme operasyonu ağrılı bir ameliyat değildir. Bir meme büyütme ameliyatı gibi vücuda yabancı bir cisim konmadığından, ağırlık da hafiflediğinden, hastalar genelde hemen meme küçültme estetiği sonrası boyun ve sırt ağrılarında azalma hissederler.

Göğüslerde ne kadar küçülme elde edilebilir?

Göğüs küçültme operasyonu öncesi meme küçültme tekniğine karar vermek önemlidir. İstanbul’da meme estetiği ve meme onarımı alanında çalışan bir plastik cerrah olarak, Prof Dr Çiğdem Ünal, her hastada, hastanın yaşına, doğum ve emzirme öyküsüne ve işine göre meme küçültme tekniğine karar verir. Memenin boyutuna ve kişinin hedeflerine ve hayat tarzına göre meme küçültme ameliyatı tekniğine hastaya alternatifler sunarak beraber karar vermek önemlidir. En ideal meme boyutu, kişinin vücuduna proporsiyonel olarak uygun olandır. Kalça ve omuz genişliğine göre, memede elde edilecek büyüklüğe karar verilir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Meme küçültme estetiği operasyonundan sonra ilk iki hafta ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir. İlk 2 hafta, 3-4 günde bir Prof Dr Çiğdem Ünal kontrole çağırır hastayı. Dr Çiğdem Ünal, meme küçültme ameliyatına özel bir sütyeni ameliyattan sonra ilk 3 hafta hastalarına kullandırır.

Birinci ay, 3,6. ay ve 1. senede ve takip eden senelerde senelik kontrollerde meme küçültme ameliyatı yaptıran kişiler kontrollere gelir. Meme küçültme operasyonu sonrasında erken dönem yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra mamografi ve ultrason çekilebilir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Göğüs / meme her kadın için kadınlığı ve cinselliği temsil eden bir organdır. Meme küçültme estetiği ameliyatının diğer ameliyatlarda olan riskler gibi, kendine özgü riskleri de vardır. Enfeksiyon, dikişlerde açılma, yara izlerinin belirgin kalması sadece meme küçültme operasyonu sonrası değil, her ameliyattan sonra görülebilir.

Meme küçültme ameliyatına özel risklerden en önemlisi ve tabii en az görüleni meme başı areolada dolaşım bozukluğudur. Sigara kullanan kişilerde bu risk çok belirgin olarak yüksektir. Bu nedenle plastik cerrahlar meme küçültme estetiğinden 3 hafta-1 ay önce sigaranın bırakılmasını isterler.

Meme Küçültme ameliyaı sonrası meme ucunda duyu kaybı veya değişikliği olur mu?

Çoğunlukla kayıp olmaz ama bir farklılık olur. Özellikle ilk aylarda daha belirgindir, zaman geçtikçe bu farklı hissiyat azalır. Çok büyük memelerde (gigantomasti) meme başını küçültme esnasında yukarı alırken his kaybını engellemeden yapmak mümkün olmayabilir. Bu konuda öncesinde hastaya mutlaka bilgi verilmelidir

Meme küçültme operasyonu fiyatı neye göre belirlenir?

Prof Dr Çiğdem Ünal meme küçültme talebiyle gelen hastayı muayene ettikten sonra fiyat ile ilgili bilgiyi klinikte alabilirsiniz. Dilerseniz genel bir fiyat bilgisini telefon ve whatsapp klinik hattı olan +905423102038’den de edinebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları ömür boyu kalıcı mıdır?

Meme dokusu hiç ameliyat geçirilmese bile kilo alıp verme dönemleri, gebelik ve emzirme, menapoz gibi süreçlerden etkilenir. Yaşla beraber östrojen seviyesi azaldıkça meme glandının yerini yağ dokusu alır, meme gevşer ve sarkar. Bu nedenle küçültme ameliyatı olmuş bir meme de zamanla yer çekimine yenik düşer.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Prof Dr Çiğdem Ünal meme küçültme ameliyatı tekniklerinden emzirmeyi en az etkileyenleri tercih eder, yine de her hastanın meme büyüklüğü ve uygulanacak teknik değişebileceğinden, muayene sonrası emzirme süreci ile ilgili bilgi almak en doğrusu olur.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zaman egzersiz yapabilirim?

Göğüs küçültme sonrası 1. Haftada yürüyüş, eliptik gibi kardiyo egzersizleri yapılabilir. Ağırlık çalışmalarına ise 3-4. Haftada başlanması önerilir.

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

drcigdemunal@gmail.com

Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.