Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

TÜBEROZ MEME

TÜBEROZ MEME - TÜP MEME NEDİR?

Tüberöz meme, meme tabanının dar, areola ve memenin uç kısmının daha geniş olmasıyla karakterize gelişimsel bir durumdur. Her iki meme arasında çoğunlukla meme asimetrisi vardır.Tubuler meme, sadece ‘küçük’ değildir, aslında anne karnında gelişimi tamamlanmamış memedir.

 

1-Memede şekil bozukluğu neden olur?

Memede şekil bozukluğu veya asimetri doğuştandır, ergenlikte meme büyümesi ile ortaya çıkar. “Keçi memesi” ve “tüp meme” olarak da tarif edilen tubuler meme (tüberöz meme), meme tabanının dar, bazen olması gerekenden yüksek, areolanın geniş ve fıtıklaşmış olmasıyla karakterizedir. Meme dokusu adete areola ve meme başının içine doğru tüp şeklinde fıtıklaşmış gibi görünebilir.

 

2-Tüberoz meme deformitesinin tedavi fiyatları nedir?

Tüberöz/ tubuler meme için genellikle tek, bazen de çift seanslı meme proteziyle onarım gerekebilir. Asimetri mevcutsa büyük ve sarkık olan tarafa meme dikleştirme ihtiyacı olabilir. Fiyatlar klasik bir meme büyütme dikleştirme ile çift seanslı bir meme onarımı arasında kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterir. Memedeki şekil bozukluğu derecesine göre tedaviye karar verilir.

 

3-Emziren anneler bu ameliyatı yaptırabilir mi?

Emziren annelere sadece keçi memesi / tubuler meme değil, herhangi bir estetik meme ameliyatı yapmak uygun değildir. Sadece meme kanseri tanısı alınması veya laktasyon mastiti (lohusalik ve emzirme döneminde süt kanallarının iltihabı) durumunda cerrahi müdahale gerekir. Keçi memesi hastalığının tedavisini emzirme bittikten altı ay- 1 sene sonra, süt kanalları eski haline döndükten sonra yapmak uygundur.

 

4-Tüberoz meme ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?

Tüberöz/ tubuler meme ameliyatı, meme gelişimi tamamlandıktan sonra, genellikle 18 yaş sonrası yapılır. Keçi memesi hastalığının tedavisinde meme gelişiminin tamamlanmış olması önemlidir. Memelerdeki şekil bozukluğu tubuler memesi olan kadınları psikolojik olarak da etkiler, bu nedenle tubuler memesi ve memede şekil bozukluğu olan kişilere tubuler meme onarımı ameliyatı öncesinde ve sonrasında psikolojik olarak da destek olmak gerekebilir.

 

5-Tübüler meme estetiğinde kesi nereden yapılır?

Tubuler/ tüberöz memede muayene bulgularına göre, sarkıklık varsa, areolanın çapı çok genişse, areolayı küçültmek gerekir, sarkıklık için de deriden bir miktar çıkarılması gerekir. Dolayısıyla, tubuler meme ameliyatında, areola çevresi kesi için yeterli olabileceği gibi, bazen  areolanın alt kenarından meme altı oluğuna kadar inen düz bir kesi yapılabilir.

 

6-Tübüler meme ameliyatında protez nereye konulur?

Tubuler memede meme protezi, kas altına da, kas üstüne de konabilir. Meme protezinin tubuler memede hangi plana konacağına pektoral kas ve cilt altı dokusunun kalınlığına göre karar vermek uygundur.

 

7-Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Ameliyat sonrası izler kabul edilebilir miktarda kalır. Memede şekil bozukluğunun geçmesi, tubuler meme ( keçi memesi) hastalarında izlerden daha önemlidir.

 

8-Tüberoz meme ameliyatı erkeklerde yapılır mı?

Erkeklerde keçi memesi (tubuler meme) ancak jinekomastisi olan kişilerde hafif düzeyde ve nadiren görülür. Hem jinekomastiyi hem de keçi memesi /tubuler memeyi tedavi edecek şekilde liposuction ve cerrahi yöntemlerle memedeki şekil bozukluğu giderilir.

 

Tübüler Meme

Doç. Dr. ÇİĞDEM ÜNAL

" Tüberöz meme ameliyatlarında iyi sonuç almak tecrübe gerektirir, özellikle genç hastalarda iyi bilgilendirme önemlidir. "

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Geçersiz Giriş

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

[email protected]

  Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.