Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

Burun Estetiği (Burun Ameliyatı)

BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği, tıptaki ismiyle Rinoplasti, burundaki şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemlerden en çok tercih edilendir. Burun estetiği ameliyatındaki amaç, yüzün profiline uygun bir burun yapmaktır. Kişinin tercihine göre burun ucu, kemeri, kökü veya delik yapısının düzeltilmesi yanında varsa nefes sıkıntısı da giderilmiş olur.

Burun estetiği operasyonu yaptırmak için kızlarda ortalama 18 yaş ve erkeklerde ortalama 19 yaş alt sınırdır. Fakat hastanın nefes ile ilgili bir sıkıntısı varsa bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun estetiği operasyonları; burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirebilir, burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirebilir. Ayrıca soluk almamızda sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemleri giderir.

Kaç çeşit burun estetiği yöntemi vardır?

Estetik burun ameliyatı iki farklı teknikle yapılabilir:

  1. Açık rinoplasti
  2. Kapalı rinoplasti.

Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasındaki deride küçük bir kesi yapılıp burun derisi, burun iskeleti görünür hale gelecek şekilde kaldırıldıktan sonra yapılan ameliyat tekniğidir.

Kapalı rinoplasti tekniği ise direk burun deliklerinden ameliyat yapılır. İki teknikte birbirinden çok farklıdır ve üzerinde yoğun çalışmış olmayı gerektirir.

Kapalı rinoplasti tekniğinde tüm kesiler burun içinde yapılır ve burun ucunda kesi izi olmaz. Kapalı teknikte daha çok burun sırtı ve ucunda olan problemleri düzeltmek için yapılır. Kapalı rinoplasti teknik olarak daha zordur, cerrahın anatomik bilgiye çok iyi hakim olmasını gerektirir. Bu teknikte burun ucundaki kıkırdaklar daha az travmatize olur, ödem ve şişlik daha çabuk geçer, asimetriye daha az rastlanır.

Açık rinoplastinin kapalı rinoplastiye göre tercih sebebi en sık burun revizyonlarını ve aşırı deviye septum düzeltmek için olabilmektedir. Kapalı rinoplastiye göre kısmen daha kolaydır; çünkü burun ucu derisi kaldırılır ve kıkırdaklar görünür halde iken ameliyat yapılır. Açık rinoplasti tekniğinde kıkırdaklar daha çok travmatize olabilir. Ödemin ve şişliğin iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. Açık rinoplasti tekniğinde yapılan hataların ameliyat sonrası iyileşme döneminin ardından belirgin olma ihtimali daha yüksektir. Hatta açık rinoplasti ameliyatının bir diğer endikasyonlarından biri de revizyon operasyonlarıdır.

Burun estetiği yaptırmanın ideal yaşı var mıdır?

Burun estetiği operasyonu yaptırmak için kızlarda ortalama 18 yaş ve erkeklerde ortalama 19 yaş alt sınırdır. Fakat hastanın nefes ile ilgili bir sıkıntısı varsa bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun estetiğinde ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?

Burun estetiğine hazırlanan kişiler en az 1 ay öncesinden doktoruyla şekil ve teknik konusunda anlaşmaları gerekir. Son 1 ay da Aspirin, Vitaminler, bitkisel tabletler, enerji içeceği, yeşil çay almamaları gerekir, bu ürünlerin morluk ve şişlikleri artırması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigara ve Alkol büyük oranda azaltılıp ameliyat gününe kadar kesilmesi gerekir. Ameliyat gününde kişinin nezle, grip ve uçuk gibi hastalık durumu olmaması gerekir.

Burun estetiğinde operasyon süreci nasıl ilerler?

Burun operasyonu genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Burun estetiğinde operasyon sonrası süreç nasıldır?

Ameliyattan 2-3 gün sonra hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir fakat bu durum sonraki günlerde hızla geriler. Burun estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır ve hasta normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Birinci hafta sonunda kısa uçak yolculuğu ve 2. Hafta sonunda uzun uçak yolculuğu yapılabilir. 1 hafta sonra kısa süren yürüyüşlere başlanabilir, 2 hafta sonra hafif koşular yapılabilir, 3 hafta sonra hafif spor yapılabilir ve dozu yavaş yavaş arttırılarak 2 ay sonra ağır spor ve ağırlık çalışmaları mümkün olur.

YÜZ ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

drcigdemunal@gmail.com

Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.