Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME

Meme büyütme ameliyatları sadece meme dokusunun altına silikon yerleştirmekten ibaret değildir. Meme büyütme ameliyatı planlarken meme göğüs kafesinde doğru konumlandırılmalı, yerleştirilecek implantın çapı, yüksekliği ve projeksiyonu hastanın anatomisiyle uyumlu olmalıdır. İki meme arasındaki mesafe yani dekolte olarak adlandırılan kısım ameliyat öncesi planlanmalıdır.

" Çoğu kişide meme büyütülürken aslında bu ameliyatla meme aynı zamanda yeniden şekillendirilir. "

Meme büyütme ameliyatı kimlere yapılabilir?

 • Meme gelişiminin çok az olması,
 • Emzirme ve doğum sonrası pörsüme ve hacim kaybı,
 • Sarkık/pörsümüş meme,
 • Asimetrik meme,
 • Memelerin yeterince büyük olmaması,
 • Tübüler meme (keçi memesi, tüp meme)
 • Doğumsal olarak meme dokusunun olmaması (Poland Sendromu) meme büyütme ameliyatı uygulanan kişilerin büyük çoğunluğunu oluşturur.

Meme büyütme (göğüs büyütme) estetiği görüşmesinde ne konuşulur?

Prof. Dr. Çiğdem Ünal, meme (göğüs) büyütme ameliyatı öncesi hastası ile beklentisini anlamak için bir görüşme yapar. Muayenehanesi İstanbul, Nişantaşı’ndadır. Bu görüşmede,hastanın beklentisini, isteklerini anlar, kendisi de silikon protez tipleri, meme büyütme operasyonu, meme büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası süreçle ilgili bilgileri aktarır. Ameliyat kararı verdikten sonra, ikinci bir görüşmede meme protezi/ silikon için ölçüler alınır, silikon protezin boyutu, projeksiyonu ve şekline karar verilir. Böylece hastanın vücudu için ideal büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılır. İkinci görüşmede ameliyat günü öncesi tetkikleri, anestezi muayenesi, ameliyat sabahı dikkat edilecekler, hastanede kalış ve göğüs büyütme operasyonu sonrası dönem ile ilgili bilgi verir. Ameliyat günü kesinleştirilir, anestezi muayaene randevusu ayarlanır.

Meme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatı ne kadar sürer?

Meme büyütme operasyonu genel anestezi altında, ameliyathane şartlarında yapılan 1.5-2 saatlik bir ameliyattır.

Meme büyütme ameliyatında izler nasıldır?

Hastanın muayenesi sırasında belirlenen bölgelerden meme implantı/protezi yerleştirilir. Çoğunlukla
Meme başının etrafındaki koyu halkanın (areola) alt kısmından yapılan kesi

 • Memenin altı kıvrım bölgesinden yapılan kesi (meme altı oluğu kesisi) kullanılır.
 • Her iki bölgenin izi gizlenebilir, zaman içinde derinin kendi rengine yakın bir hal alır.

Meme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatı öncesi hastalar nelere dikkat etmelidir?

 • Ameliyattan 3 hafta önce sigara içilmemelidir.
 • Ameliyattan önceki son bir hafta alkol kullanımı önerilmez.
 • Aspirin ve kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanan hastaların mutlaka bilgi vermesi gerekir. Bu ilaçların kesilerek, ameliyat sırasında kanamayı artırmayan alternatif tedaviler düzenlenmesi için gerekli konsültasyonlar istenebilir
 • Vitamin ve bitkisel çaylar gibi gıda takviyeleri ameliyattan 1 hafta-10 gün öncesi kesilir.

Meme protezlerinin yapısı ve şekli nasıldır?

Meme protezleri silikondan yapılmıştır. Günümüzde kullanılan son kuşak silikon protezlerin dış yüzeyi, üretim teknolojisinin gelişmesiyle, hem kapsül kontraktürlerini en aza indirgemiş durumdadır hem de jel sızması ve protez patlaması gibi sorunlara nadiren rastlanmamaktadır. Düz yüzeyli ve pürtüklü olarak iki tip vardır. Şekil olarak da iki tiptir. Anatomik (damla şelinde) ve yuvarlak implantlar vardır. Prof. Dr. Çiğdem Ünal, meme protezlerinin yüzey ve şekline hasta ile beraber karar verir.

Meme protezi seçimi nasıl yapılır?

Meme büyütmede kullanılan protezler hastanın göğüs kafesinin yapısına, mevcut memenin büyüklüğüne, şekline uygun seçilmelidir. Yuvarlak veya anatomik (damla) şekilli formları vardır. Memenin sarkma miktarı, deri elastikiyeti, üst kısmının emzirme sonrası boşalıp boşalmadığı protez seçiminde rol oynar.

 

Silikon meme protezlerinin bir ömrü var mıdır?

Meme implantlarını üreten firmalar son jenerasyon meme protezlerinin bir problem çıkarmadığı sürece ömür boyu kullanılabileceğini belirtmektedirler. İmplant rupturu (protezin dış kılıfının yırtılması) nadiren de olsa görülebilen bir surumdur, çoğu firma ilk 10 sene için implantlara garanti vermektedir. Ancak, vücuda yerleştirilen tüm yabancı cisimler gibi, meme protezlerinin de fabrika yapımı ürünler olduğu unutulmamalıdır. Mamografi veya ultrasonografi ile yıllık rutin kontrollerin yapılması önerilmektedir.

Meme protezi hangi plana yerleştirilir?

Protezin yerleştirileceği plan önemlidir. Temelde 3 farklı plana yerleştirme yapmak mümkündür:

 1. Dual plan: Meme protezinin üst kısmı kas altında alt kısmı ise meme dokusu altında kalır.
 2. Fasya altı: Kası örten zar tabası altına yerleştirilir.
 3. Meme glandı altı: Meme glandının altına yerleştirilir.

Hangi plana yerleştirileceği hastanın doğum ve emzirme sonrası memesinde oluşan değişikliklere, memenin şekline, hastanın mevcut meme dokusu miktarına ve göğüs kafesi yapısına göre değişebilir.

Meme büyütme yağ enjeksiyonu ile yapılabilir mi?

Silikon protez dışında yağ dokusuyla da meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Ancak bunun için hastanın karın, basen gibi bölgelerinde liposuction yapılacak kadar yağ dokusu olması gerekir.

 

 

Meme büyütme ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Protez kas üzerine yerleştirilirse ağrı azdır, kas veya fasya altına yerleştirilirse hasta bir miktar ağrı hissedebilir, ağrı kesicilerle ameliyat sonrası dönemi rahat atlatabilir. Yaklaşık 2-3 gün ağrı olur, bu süreç hızla geriler ve yaklaşık 3 hafta içinde derideki ve kastaki gerginlik geçer.

Meme büyütme ameliyatı sonrası nasıl bir sütyen/iç çamaşırı/giysi tercih edilir?

Ameliyat sonrası için hastanın önden açılan pijama/gömlek kıyafetler giymesi daha konforlu olur.

Ameliyat sonrası dönemde kullanmak üzere medikal sütyeni temin edilir, bu sütyen önden kopçalarla açılan bir sütyendir, askıları ayarlanabilir. 

Ameliyattan sonra balenli, “push up” veya göğüste dekolteyi artırıcı, meme dokusunu birbirine doğru iten sütyenlerin kullanımı ilk 3 ay için önerilmez. Bunlar hazırlanan meme implantı/ protezin cebini bozar. Üç aydan sonra da nadiren kullanılması önerilir.

Meme büyütme sonrası günlük hayata ne zaman dönülür?

Ameliyattan 3-4 saat sonra tuvalete gidilir, yemek yenebilir. 6- 10 saat sonra evine gidebilir. Ameliyat bölgesinde su geçirmez küçük bir pansuman olur, isterse hasta bununla ertesi gün banyo yapabilir. Hasta 3 gün sonra kas kuvveti gerektirmeyen işleri yapabilir, araba kullanıp, evinden çıkabilir. 3 hafta sonra egzersiz yapabilir ancak kol ve göğüs hareketleri için 6. Haftanın tamamlanmasını beklemesi önerilir.

 • Meme son şeklini 3. Aydan sonra alır
 • Kontrollere 3. Hafta, 3. Ay, 6. Ay ve 1. senede çağırılır.

Meme büyütme ameliyatı meme kanseri taramasını etkiler mi?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerle mamografi, ultrason ve MR cihazına girilebilir. Görüntüleme alınabilir, meme altı oluğundan yerleştirilen protezlerde glandda kesi yapılmadığından radyolojik yorumlamada sıkıntı olmaz.

Hamilelik ve emzirme döneminde protezler sıkıntı çıkarır mı?

Hamilelikte veya sonrasındaki emzirme döneminde protezler anneye veya bebeğe bir zarar vermez. Ancak emzirme döneminden sonra memelerde sarkma olursa protezleri çıkarmadan meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ne gibi sorunlar olabilir?

Erken dönemde kan birikmesi, enfeksiyon, yara iyileşmesi sorunları görüleblir. Uzun dönemde ise en sık karşılaşılan kapsül kontraktürleridir. Kapsül kontraktürü kendini memelerde asimetri, “memenin top gibi görünmesi”, ağrı ve çeşitli estetik sorunlarla belli eder. Görülme sıklığı %1- 10 arası değişmektedir.

Kapsül kontraktürü oluşmasının nedeni protezi vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanarak çevresinde bir kapsül oluşturmasıdır.

Oluşan kapsül memenin daha top gibi görünmesine, asimetrilere ve kapsül kontraktürü derecesine göre ağrıya sebep olur. Konan protez ne kadar büyükse kapsül kontraktürü riski o kadar artar. Tedavisi ise kapsülün çıkarılması ve yeni bir protezin yerleştirlmesidir. Uzun dönemde tekrarlaması durumunda yeni bir plana yerleştirme denenir. Ancak üçüncü kez tekrarlayan olgularda protez çıkarılır.

Yeni nesil protezlerde kapsül kontraktürleri eski nesil implantlara gore çok daha az görülür. “Form stable”, yani şeklini ameliyattan sonra muhafaza eden protezlerin kullanımı, fazla büyük olmayan ve vücut yapısına uygun implant seçimi kapsül kontraktürü riskini azaltır.

Silikon protez fiyatları 

Meme silikon protez fiyatı” ve “meme büyütme ameliyatı fiyatı” göğüs büyütme ameliyatı isteyen kişilerce sıkça sorulur. Meme büyütme ameliyatlarının fiyatları hakkında en doğru bilgiyi muayene için geldiğinizde veya kliniğe telefon, whatsapp veya e posta ile ulaşarak alabilirsiniz. 

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşların (hastane, tedavi merkezi ve estetik klinikleri vb.) internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yayınlanan kanun ve genelgeyle yasaklanmıştır. ☏ +902122404299  ✆ +905423102038  telefon numaralarından, ya da drcigdemunal@gmail.com  mail adresinden yazarak meme büyütme estetiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

drcigdemunal@gmail.com

Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.