Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

MEME ESTETİĞİ SONRASI ANNE OLURSAM MEMELERİM DEFORME OLUR MU?

MEME ESTETİĞİ SONRASI ANNE OLURSAM MEMELERİM DEFORME OLUR MU?

Meme dokusu hormona duyarlı bir dokudur. Yani kadınlardaki östrojen miktarı yıllar içinde azaldıkça, meme dokusunun da formu etkilenir.

Meme dokusunun "gland" olma özelliği 35 yaşından sonra, özellikle de 45-50 yaşlarından sonra daha belirgin olarak azalır, süt bezlerinin yerini yağ dokusu almaya başlar. Bu da memenin yumuşaması ve sarkmasıyla sonuçlanır. Bu bütün kadınlarda olur. Ancak daha küçük göğüs yapısına sahip kadınlarda sarkma daha az belli olur, yumuşama yine hissedilir. Sarkma meme büyüklüğü ile doğru orantılı olduğu kadar, kişinin meme yapısı ile de ilgilidir. Her kadının memesinin ligamentöz dokusu kendine özeldir, bu ligamentler ne kadar gevşemeye müsaitse, sarkma o kadar belirgin olur. Menapoz yaşı, kilo alıp vermeler, gebelik, emzirme gibi faktörler de memenin sarkma ve gevşemesinde etkilidir.

Meme estetiği ameliyatları kendi içinde “meme büyütme, “meme dikleştirme”, “meme büyütme ve dikleştirme” ve “meme küçültme” olarak özetlenebilir. Meme büyütme ve meme dikleştirme- büyütme ameliyatlarında meme protezi kullanılır. Protezlerin kendi ağırlığı da memenin sarkmasına bir miktar neden olur. Bu sarkma özellikle 40’lı yaşlardan sonra östrojen miktarı azaldıkça daha belirginleşebilir. Ama her kadında aynı değildir.  Küçük, ligamentöz yapısı kuvvetli bir meme, protez ile büyütülmüşse bile sarkma az belirgin olur. Ancak, zaten sarkma nedeniyle “meme büyütme dikleştirme” yapılmış bir kişide, ligamentöz yapıların gevşek olması sebebiyle, sarkmalar daha erken görülebilir.

Memedeki deformasyonu değerlendirirken memenin kendi yapısı, kişinin yaşı, protezin büyüklüğü, emzirme gibi faktörlerin hepsi değerlendirilmelidir. Bu nedenlerle, biz plastik cerrahlar meme estetiği ameliyatı yaptığımız hastalara, tıpkı ameliyat olmamış kadınlardaki gibi memenin yaşla doğru orantılı bir değişim geçireceğini belirtiriz. Bazı durumlarda geçirilen ameliyattan yıllar sonra tekrar bir dikleştirme ameliyatı yaparak memeyi daha genç bir görünüme kavuşturma imkânımız her zaman olabilir. Bütün bu süreçte her kadının ister meme estetiği olmuş ister olmamış olsun 35 yaş öncesi meme ultrasonu, 35 yaş sonrası mamografi/ ultrasonla meme takiplerini yaptırması önemlidir.


 

Please publish modules in offcanvas position.