Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI OLUŞAN KAPSÜL KONTRAKTÜRÜ

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI OLUŞAN KAPSÜL KONTRAKTÜRÜ

 

Ameliyat öncesinde kapsül kontraktürü oluşup oluşmayacağı tahmin edilemez. Bunun nedeni tam olarak daha açıklanamıyor. Bu meme büyütme ameliyatının ardından en sık görülen komplikasyonu.

 

RİSKİ NASIL AZALTILIR?

Kapsül kontraktürü riskini azaltmak için yüzeyi pürtüklü olan implantların kullanılması, implant yerleşim planının kas altı/dual plan tercih edilmesi ve “no touch” tekniği ile protezin yerleştirilmesi gibi risk azaltıcı yöntemler plastik cerrahlar tarafından kullanılır.

Protez seçimi yapılırken kişinin vücut ölçülerine uygun protez seçilmesi önemli. Protezin taban çapı ve projeksiyonu kişinin vücut ölçülerinden çok büyük tutulursa, geç dönemde sorun çıkma riski artar.

 

TANISI NASIL KONUR?

Memenin sertleşmeye başlaması, hafif ağrı gibi şikayetlerle bir plastik cerraha başvuran kişilerde fizik muayene ile tanı konur.

Dört evresi var:
  1. Meme yumuşak ve normal kıvamdadır
  2. Memede eskiye gore hafif sertleşme vardır.
  3. Meme, muayene sırasında serttir, asimetri de olabilir. Fakat imlant çoğu zaman hissedilir.
  4. Meme sert ve ağrılı olur. Belirgin şekil bozukluğu da vardır.

 

TEDAVİ ŞEKLİ

Günümüzde ağızdan alınan bazı ilaçlar denense de kesin tedavi cerrahi olarak kabul edilmiş durumda. Genel kabul gören cerrahi yöntem, etkilenen memedeki kapsülün tamamının protezle beraber çıkarılmasıdır.

Yeniden protez konacaksa gerekli durumlarda plan değişikliği yaparak kas altı protezin kas üstüne veya kas üstü protezin kas altına yerleştirilmesi düşünülebilir.

Yağ enjeksiyonlarının kapsülü yumuşatmaya faydası olduğu düşünülür. Bu nedenle bazı durumlarda kapsule müdahale ederken yağ enjeksiyonu da yapılabilir.

 

HASTALAR ÇOK İYİ BİLGİLENDİRİLMELİ

Meme büyütme günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan. Vücuda bir yabancı cisim yerleştirildiğinden, ameliyat öncesi ve sonrası silikon protezlerle ilgili hastaların çok iyi bilgilendirilmeleri gerekir.

Çoğu hastada erken veya geç dönemde herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyonla karşılaşılması durumunda ameliyat öncesinde hastanın olası risklerle ve tabii çözümleriyle ilgili bilgilendirilmesi önemli.

 

 


 

Please publish modules in offcanvas position.