Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

ÖNEMLİ MİKTARDA KİLO KAYBI SONRASI ESTETİK CERRAHİ

ÖNEMLİ MİKTARDA KİLO KAYBI SONRASI ESTETİK CERRAHİ

Bariatrik cerrahi sonrası yapılan estetik cerrahi ameliyatları ‘postbariatrik estetik cerrahi’ olarak adlandırılır. Bu ameliyatlar karın, kol, meme, uyluk ve sırt ve popo bölgelerinde görülen sarkmalara yönelik yapılan estetik ameliyatları içerir.

Herhangi bir bariatrik cerrahi geçirmeden belirgin kilo kaybı olan kişilerde de bu ameliyatlar uygulanabilir. Söz konusu ameliyatlar, beslenme uzmanının çizdiği hedefine ulaşmış ve hedeflenen kiloyu en az 6 ay kadar koruyabilmiş kişilere uygulanır.

Kimler için ciddi miktarda kilo kaybı sonrası estetik cerrahi uygundur?

Karın, kol, uyluk veya popo germe ameliyatlarının yapılabilmesi için hastanın diyet, spor ve obezite cerrahisi ile hedeflenen kiloyu vermiş olması ve bu kiloyu 6 ay kadar koruyabilmiş olması gerekir.

Bariratrik cerrahi sonrası hastalarda metabolik denge bozukları gelişmiş olabilir. Demir, D vitamini ve B12 vitamini eksikliği bunlardan en sık görülenleridir. Bunların herhangi bir plastik cerahi ameliyatından önce giderilmesi önemlidir çünkü eksiklikleri yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir.

Kişinin hedeflenen kiloyu verdikten sonraki 6-18 ayı kilonun sabit olarak korunması açısından önemlidir. Ayrıca genel metabolik dengelerin de korunduğu veya eksik vitamin veya minerallerin giderildiği bir dönem olmalıdır.

Önemli miktarda kilo kaybı sonrası hangi estetik ameliyatlar yapılır?

Ciddi miktarda kilo kaybı sonrası oluşan sarkmalara yönelik ameliyatlar genellikle kombine şekilde gerçekleştirilebilen uygulamaları kapsar. Bu sayede hastalar iki ya da üç farklı operasyonu tek bir iyileşme sürecinde atabilirler.

İyileşme süreci ve hangi ameliyatların kombine edilebileceği hastaya göre farklılık gösterir. Sıklıkla kombine edilebilen ameliyatlar, çoğu kişide kol germe ve meme dikleştirme, bazen uyluk germe ve meme dikleştirme, karın germe ve meme dikleştirme şeklinde olabilir.

Karın germe kişinin ihtiyacına göre klasik karın germe veya sirkumferensiyal, yani hem karın hem de popo bölgesindeki sarkmaya da müdahale edecek şekilde 360 derece olarak yapılabilir.

Estetik ameliyat süreci ve sonrası

Bu kombine ameliyatlarda çoğu zaman hasta, ameliyattan sonra hastanede 2-3 gün takip edilir. Direnler 2 gün-1 hafta arasında tutulabilir. Ameliyatlardan sonra 3 hafta kadar bölgeye özel korse kullanılması gerekir. Günlük hayata dönüş ameliyata göre değişmekle beraber 1 -2 haftayı alır.

Metabolik dengeleri değiştirecek kadar kilo vermiş hastalarda, genel anestezinin süresi, hastanın genel durumu, hedeflenen kiloya inip inmediği, vitamin eksikliği olup olmadığı ve ek hastalıklarının metabolik durumunu etkileyip etkilemediği çok önemlidir.

Ameliyat süreci ve sonrası ile ilgili bilgilenmenin çok iyi yapılması gerekir. Bu hasta grubunda doğru zamanda, metabolik durumu dengede hastaya yapılan estetik ameliyatların kazanımları çok değerlidir, hasta memnuniyeti yüksektir.

 


 

Please publish modules in offcanvas position.