Liposuction vakum sistemiyle deri altındaki yağ dokularının vücut dışına alınmasıdır. Küçük tek bir alanda yapılacaksa lokal anesteziyle, birden fazla ama yine küçük alanlar için yapılacaksa sedasyonla lokal anestezi beraber, geniş ve çok alanda yapılacaksa genel anestezi altında yapılır. Liposuction öncesi ameliyathane şartlarında yağ alınacak bölgeye lokal anestezi verilir. Daha sonra ince kanüllerle yağ vücut dışına vakum sisteminin yardımıyla çekilir.

Hangi hastalarda hangi liposuction tekniği tercih edilir?

Lazer liposuction: Lazer teknolojisinin ve ısının etkisiyle önce yağ dokusu eritirilir. Daha sonra yine liposuction kanülleriyle yağ vücut dışına alınır. Ardından sıkılaştırıcı lazer uçla deri sıkılaştırılır. En önemli özelliği gevşek derili kişilerde cildi sıkılaştırabilmesidir. Kol, karın, uyluk ve bacak içinde liposuctionla yağ dokusunu boşlattıktan sonra oluşan gevşekliği en aza indirger.

Vazer liposuction: Ultrason enerjisinden faydalanarak deri altı yağın ğarçalanması ve daha yoğun olarak emilebilmesini sağlar. Özellikle zaten deri altı yağ dokusu az, olan kişilerde kasları belirginleştirmek için idealdir.

Liposuction sonrası dönemde nelere dikkat edilmelidir?

Liposuction sonrası derinin sıkılaşmasına yardımcı olmak ve ödemin gerilemesi için bir korse kullanılır. Bu ortalama 3 hafta kadar kullanmak yeterlidir. Sonrasında manuel veya lpg masajla dokuların yumuşamasına yardımcı olunabilir. Bazı kişilerde hiç gerek olmayabilir.

Liposuction sonrası ne gibi istenmeyen sonuçlar olabilir?

Deride morluk, şişlik ve uyuşukluk olabilir. Bunlar geçicidir. Liposuction sonrası kilo alınırsa nasıl görünür? Kilo alımı tüm vücutta dengeli bir şekilde olur. Liposuctionla yağ hücresi sayısı azaldığından yapılan bölge ekstradan kilo almaz, vücudun kalan kısmıyla orantılı olarak alır.

Liposuction sonrası vücut son halini ne zaman alır?

Genellikle 3-4 hafta sonra büyük oranda şişlikler geriler. Ancak 3-4 ayda vücut son halini alır.